Golf 3 1.8 AAM 55kW Venttiilikopan tiivisteen vaihto

Kaikki tekniikkaan liittyvä
Post Reply
Maniac88
Posts: 48
Joined: 9.11.2010 21:49
Location: Vantaa

Golf 3 1.8 AAM 55kW Venttiilikopan tiivisteen vaihto

Post by Maniac88 »

Elikkäs, onko venttiilikopan tiivisteen vaihto kuinka helppo operaatio kyseiseen konjeeseen. Olen kuullut että ei tuo kovin vaikea pitäisi olla. Tuppaa roiskimaan öljyvä tuo moottori ylhäältä niin aika varmaan vaihtaa tuo tiiviste? :?
Mahtavaa!
haisuli
Posts: 179
Joined: 10.7.2008 9:50

Post by haisuli »

Koppa auki ja uus tiiviste tilalle, noin 1 tunnin jobi pohjolan pajalla ja siitäkin puolet meni sormien lämmittämiseen korjauksen jälkeen kun työjarrut olivat hukassa :D Hieman joutuu tieltä johtoja ja letkuja varovasti siirtelemään, mutta ei mitään kovin suurta. Ensimmäiseksi kannattaa kuitenkin tarkastaa sen kopan kiinnitys, että jos ovat vain pultit hieman löystyneet ja vuotaa sen takia?

Jotkut väittää, että motonetin tiiviste ei kestä, mutta kyllä tuo itellä on ainakin hyvin toiminut tähän asti.
Golf III, variant, 1.8 (55kW, AAM), -99.
Passat 3bg, variant, 1.9 (74kW, AVB), -03
Maniac88
Posts: 48
Joined: 9.11.2010 21:49
Location: Vantaa

Post by Maniac88 »

Kiitos vastauksesta

Kertaalleen jo kiristetty nuo pultit. Sieltä takaa se räkii imusarjan päälle Aika pitkään tuo on jo tihuttanut. Jos tuossa kun kelit lämpenee niin kävis sieltä Motonetistä tiivisteen hakemassa. :D

Ja ainahan noita tarvikeosia kritisoidaan. Jotkut kestävät pitempään kuin toiset ja jotkut eivät :roll:
Mahtavaa!
Post Reply