Kertokaahan ihmiset minkälaisia alustoja teillä on 3C Passateissa? Ja kokemuksia niistä? Elkääkä sotkeko tähän keskusteluun muita malleja..kiitos ja anteeksi Tuolta keskustelu viidakosta on vaikea poimia vain tätä mallia koskevia keskusteluja
Emännän -06:ses 3C farkus on Jomin korkeussäädettävä.
Plussat:
-Halpa
-Halutessaan auton saa todella kenttään
Miinukset:
-Iskareiden toiminta. Hitaissa joustoissa alusta on todella löysä (ts. vaimennusteho liian pieni) ja nopeissa joustoissa alusta on kivikova (liikaa vaimennusta). Tuo hitaan jouston löysyys kyllä aiheuttaa sen, et alusta tuntuu äkkiseltään mukavalle, mut tosiasiassa alusta ei toimi oikein.
Esim. kovemmassa vauhdissa alkaa tuntumaan et auto "leijuu". Tuon tunteen aiheuttaa liian löysä paluuvaimennus.
-Painuu todella paljon. Alusta on ollut reilu vuoden paikallaan ja sitä on jouduttu nostamaan jo pari kertaa. Yhteensä 2,5 senttiä. Ja kaiken lisäks tuntuu et tuo painuminen jatkuu vieläkin.
-Tuosta painumisesta johtuen rupeaa takana loppumaan säätövara. Takapäätä ei enää tohi juurikaan nostaa koska säätörengas rupeaa tulemaan pois tilastaastaan.
-6 kuukauden käytön jälkeen rupesi kuulumaan ensimmäiset soraäänet. Nyt 14 kk:n jälkeen noita ylimääräisiä ääniä kuuluu jatkuvasti.
Ensimmäinen ja viimeinen pilipali alusta joka meirän talouteen ostettiin.