Page 1 of 1

Outo ABS vika?

Posted: 14.1.2012 22:23
by Santtu22
ABS yksikkö vaihdettu vian seurausena uuteen käytettyyn. Jarrut toimivat muuten ihan ok, kunnes ABS joutuu töihin. ABS vetää jarrut jumiin, ja jarrut ovat päällä kunnes auto on pysähtynyt tai kun vääntää virrat poikki avaimesta. Vikakoodeja ei ole. On suhteellisen outoa kun päästää jarrun pois, niin jarrut ovat edelleen pohjassa. Voikohan koodauksella olla tuollainen vaikutus? Vai onko kenelläkään tietoa vastaavasta viasta? Ja auto on Golf 4 variant 2004

Re: Outo ABS vika?

Posted: 8.4.2012 9:51
by Santtu22
Päivitetääs tilannetta hieman. ABS hydrauliikkayksikkö vaihdettu myös. Käytetty merkkiliikkeessä, tuloksetta ei vaatinut sopeutusta eikä mitään vikaa testerin mukaan ole . Jarruvalon katkasijan liitin käytettiin irti, ei vaikutusta. Alkaa keinot olemaan vähissä.

Re: Outo ABS vika?

Posted: 21.7.2012 23:33
by Santtu22
Ja edelleen vikaa ABS:ssä, tänään vaihdettu koko paketti jälleen (abs boxi, sekä pumppu lohkoineen), mutta ei korjaatunut. Myös jarruvalon katkaisija vaihdettu. Alkaa keinot olemaan vähissä. Onko kellään mitään hajua mistä voisi johtua?

Re: Outo ABS vika?

Posted: 23.7.2012 9:20
by Pasi Häkli
Viallinen jarrutehostin?

Re: Outo ABS vika?

Posted: 24.7.2012 21:27
by Riku Korpela
näkyisköhän vikakoodeja ku vika on päällä? tietenki testeri sylis...

Re: Outo ABS vika?

Posted: 24.7.2012 21:42
by Pasi Häkli
Todennäköisesti ei..

Re: Outo ABS vika?

Posted: 25.7.2012 23:42
by Santtu22
Onkos tuo tehostinvika arvailua, vai tietoa? Jarrut kuitenkin toimivat hyvin(ilmanABS:ää), kun ottaa sulakkeen pois. Itse mietin hieman kanssa samaa. Onkos yhteys ECUun minkälainen, vaikka testeri kyllä kertoo sen olevan kunnossa. Mitä tietoa boxit vaihtavat keskenään?

Re: Outo ABS vika?

Posted: 3.9.2012 20:51
by LMJ
320 tkm ajetussa golfissa ajoittain palaa abs-valo, yleensä kostealla kelillä ja valon sammuessa jarruttaessa jurisee samalla tavalla kuin jäällä jarruttais? :?:

Re: Outo ABS vika?

Posted: 3.9.2012 22:08
by Pasi Häkli
ABS-kehät paskaset tai joku muu epäpuhtaus siellä anturin ja kehän välissä tekee tollasta.

Re: Outo ABS vika?

Posted: 4.9.2012 17:49
by LMJ
Kiitän vinkistä Pasi, tutkitaampa asia!

Re: Outo ABS vika?

Posted: 4.9.2012 18:12
by Pasi Häkli
Jos siellä on abs-valo palanut nii vikamuistista pitäisi selvitä mistä nurkasta kiikastaa, vähentää turhaa purkamista.