Page 1 of 1
Sähkölasit
Posted: 23.6.2012 15:36
by Temes^
mikähän mahtaa olla viallla kun sähkölasit saattaa itekseen parkissa ollessa aueta?
Re: Sähkölasit
Posted: 23.6.2012 18:55
by Sami Jalonen
Mikä auto, mitä koodeja?
Re: Sähkölasit
Posted: 23.6.2012 19:34
by Temes^
99 farmari passat
Re: Sähkölasit
Posted: 25.6.2012 15:19
by DJDH
Oisko mukavuusboksi saanut vettä ja heikossa kunnossa, tai sitten kuskin oven mikrokytkimet huonossa hapessa. Toimiiko keskuslukko moitteetta?
Re: Sähkölasit
Posted: 25.6.2012 22:18
by Temes^
aikaisemmin tarkistin mukavuus boksin ja kuiva oli ja liittimet oli ihan hyvän näköiset, ei toimi keskuslukko enää kaukosäätimestä, eikä sisäpuolelta muuta kuin takaoviin ja peräkontin luukkuun. kuskin oven lukkopesä pyörii ympyrää kun avaimella kääntää ja vänkärin lukko tuntuu jumittuneelle samoin takaluukun lukkopesä, ja kaikki nämä vaivat tuli yhden yön aikaan.
Re: Sähkölasit
Posted: 25.6.2012 23:32
by Pasi Häkli
Temes^ wrote:kuskin oven lukkopesä pyörii ympyrää kun avaimella kääntää
Siinä vika. Ikkunoita voi avata/sulkea lukkopatruunasta avainta ääriasennossa pitämällä. Jos patruuna on paskana ja pyörii ympäri niin mikrokytkimet ei toimi oikein ->lasit voi aueta.
Re: Sähkölasit
Posted: 26.6.2012 6:02
by Temes^
onko minkä hintaluokan osa tuo lukko pesä? ja mitä maksaa se sarjoitus? taitaa mennä marmori tiski hommiks. kiitos vastauksista.
Re: Sähkölasit
Posted: 27.6.2012 19:06
by Temes^
ei paha, 128e uus lukko.
Re: Sähkölasit
Posted: 18.7.2012 15:54
by Satelite
Temes^ wrote:ei paha, 128e uus lukko.
Ja takaluukkuun about 150 sarjoitettuna jos on sillekkin tarvis vaihtaa.
Re: Sähkölasit
Posted: 18.7.2012 21:59
by Temes^
kattoo miten ne asettuu kun kerkee vaan eka tuon kuskin oven lukon vaihtamaan, kun kiirettä pitää töiden puolesta.
Re: Sähkölasit
Posted: 19.8.2012 22:10
by Killer
LAINAAN kun melkein vastaava ongelma
Tuli eilen ostettua iv golffi jossa ei toimi keskuslukko kuskin ovesta.
Lukkopesä kääntyy normaalisti, mutta lukot ei aukea.
Apukuskin ovesta toimii normaalisti.
Auttaako jos vaihtaa sen lukkopatruunan ovesta toiseen vai onko uusittava koko lukkomoduuli?
Mietin kyllä että ostan kauko-ohjaussarjan niin sillähän ongelmasta pääsee.
Onko merkille ehdotuksia, että on luotettava ja helppo kytkeä...
Re: Sähkölasit
Posted: 19.8.2012 22:11
by Temes^
itellä auttoi kun vaihtoi lukkopesän, maksoi marmori tiskillä 127e ja nopee vaihtaa, ei mee ku pari minuuttia.
Re: Sähkölasit
Posted: 20.8.2012 20:24
by Killer
Tänään kysytty marmorilta uus lukkopesä sarjoitettuna 123,80€.
Samalla myös kokeiltu vaihtaa apukuskinlukko kuskinpuolelle, mutta ei onnistu ku haitat väärissä kohdissa.
Kotimatkalla haettu kauko-ohjaussarja keskuslukolle. Nyt illalla selvitetty johdot ja huomenna autoon kytkemään.