Page 1 of 1

Passat 3bg egr

Posted: 4.7.2016 9:55
by tuhis
Mitähän pitäisi tehdä tuon 1.9tdi egr:n kanssa. Kun lähtee ajamaan kylmällä koneella, saa ajaa vaikka inariin ilman että valo syttyy. Sammutat auton ja lähdet liikkeelle,pääsee muutaman sata metriä kun sytyttää valon. Egr solenoidi vaihdettu uuteen, venttiili ja imusarja putsattu, kaikki alipaineletkut vaihdettu uusiin.

Vikakoodina tulee aina sama, jota en nyt täällä työmaalla ulkoa muista. Viittaa kuitenkin joko venttiiliin tai solenoidiin.

Re: Passat 3bg egr

Posted: 4.7.2016 11:40
by Jultsu
Poistaahan se pitäisi. Minkävuotinen passat kyseessä? Onko tandempumpun alipainelähtö irrallaan ja heiluu kuin hullun mulkku? Jarrutehostus häipyy parin pumppauksen jälkeen?

Re: Passat 3bg egr

Posted: 4.7.2016 11:47
by tuhis
-03 paskatti. Sen pumpun alipaine lähdönkin tarkastin ja on ihan ok. Poistaakin joutaisi kun löytyisi poistaja. Muuten olisi mitään väliä mutta kun pitäis leimalla käyttää :evil:

Re: Passat 3bg egr

Posted: 4.7.2016 16:41
by ibel
Jyväskylässä TDITuning.fi tai sitten Savonautotune Savonlinnassa on osotteet, joissa EGR:n softasta poisto ainekin onnistuu.

Re: Passat 3bg egr

Posted: 4.7.2016 18:47
by Jultsu
Jos auto on mallivuotta 2003 niin ei pitäis sytyttää vikavaloa vaikka EGR:n ottaa kokonaan irti. Jos auto on rekisteröity loppuvuodesta 2003 niin voi olla 2004 mallia ja siinä kai jo syttyy. Testaa asia vetämällä egr:ltä alipaineletku irti ja joku ruuvi siihen letkuun tulpaksi.

Re: Passat 3bg egr

Posted: 4.7.2016 19:49
by Tero Paalanen
^Ei se vikavalon syttyminen nyt ihan noin suoraviivasesti mene.

Re: Passat 3bg egr

Posted: 4.7.2016 20:52
by Jultsu
Meinaat tuota 03-04 vuodenvaihdosta vai? Vai tuota alipaineletkun irroitusta?

Re: Passat 3bg egr

Posted: 4.7.2016 21:43
by Tero Paalanen
^Tuota vuosimallin vaihtumista tarkotin.

Re: Passat 3bg egr

Posted: 4.7.2016 22:16
by ibel
Mulla alkuvuoden -04 (rek. 20040102) sytytti häiriövalon kun tulppas EGR:n. Pitää kokeilla kaverin -03 Passatista (rek. 20030707) tulpata, jos se ei vaikka sytytäkkään.

Re: Passat 3bg egr

Posted: 5.7.2016 7:47
by Jultsu
Passatin kohdalla näin väittäisin että se muuttui 03-04 vaihteessa. Golfissa ja muissa malleissa sitten taas eri asia. Dieseleihin taisi tulla se EOBD pakolliseksi vuonna 2004, liekö sillä mitään yhteyttä.

Re: Passat 3bg egr

Posted: 5.7.2016 12:03
by tuhis
Joo tota letkun tulppausta kokeiltu jo. Joo ja sattu pieni kämmi eilen kiireessä kirjoitellessa. Autohan on 04 :oops:

Tuli vielä eilen ehtoolla irroitettua egr ja tarkistettua ettei pitäisi jäädä auki. Testiajoilla taas sama juttu, eli eka startilla saa ajaa taas vaikka ivaloon, mutta kun sammutit ja käynnistit, iskee herjat. Miksi se ei tee sitä ensimmäisellä käynnistyksellä :shock:

No jospa tämä ongelma olisi kohta takanapäin kun egr poistuu softasta. Seuraavaksi pääseekin sitten ihmettelemään mittariston näytöstä puuttuvaa P-asentoa laatikosta.

Passat 3bg egr

Posted: 5.7.2016 15:54
by Pia
Mulla oli kans aikoinaan bg passatti automaatilla. P-asento hävis mittaristosta, keppi p:llä mutta mittaristo näytti r:ää ja takana palo peruutusvalot. Kepin asentotunnistin vaihdettiin eikä vika korjaantunu sillä joten laitoin auton kiertoon. Myöhemmin kuulin että joku 50-100€ johtosarja oli laatikon päältä vaihdettu. Nykyään sen hinta on vissiin pompannu.

Re: Passat 3bg egr

Posted: 5.7.2016 18:56
by ibel
tuhis wrote:Testiajoilla taas sama juttu, eli eka startilla saa ajaa taas vaikka ivaloon, mutta kun sammutit ja käynnistit, iskee herjat. Miksi se ei tee sitä ensimmäisellä käynnistyksellä :shock:
Mulla oli sama. Ekalla kerralla ajoin huoletta töihin (25 km) ja töistä lähtiessä vähän matkaa ajettua PIIP, Emission Wörkshop tms. sepustus mittaristossa. Aina sama EGR:än toimimattomuudesta kertova vikakoodi.

Re: Passat 3bg egr

Posted: 5.7.2016 19:44
by tuhis
Mitä teit? EGR hevon sinnekö? ja oliko toi vikakoodi: 19586/P3130/012592

Re: Passat 3bg egr

Posted: 5.7.2016 20:03
by ibel
En nyt millään muista vikakoodia enkä löytäny yhtään logia koko vehkeestä.
EGR:n tulppasin siitä imusarjan päästä, koska kakspuokissa pakosarjalle sitä oli nii hankala saada tehtyä. Ajelin jonkuu aikaa vikavalo taulussa, kunnes käytin Kausalassa ja samalla sinne pistettiin Voimaa.com:in joku bulkkisofta, josta muistaakseen EGR oli laitettu toleranssiin. Eli ecu luuli sen toimivan oikein.
Sullahan se on helppo tulpata kun otat sen putken sarjojen väliltä pois ja reikiin laipat. Niihin saa sitten vaikka pakopainemittaria yms. kiinni. :wink:

Re: Passat 3bg egr

Posted: 5.7.2016 20:17
by tuhis
Joo, huomenna ajelen autotunelle softaukseen. Laippojen laitto ei ole ongelma, tosin jää viikonlopulle. Jospahan tämä painajainen olisi sitten ohi :mrgreen: