Valojen korkeudensäätö

Kaikki tekniikkaan liittyvä
Post Reply
User avatar
Juige
Posts: 34
Joined: 29.5.2005 10:07
Location: Kempele

Valojen korkeudensäätö

Post by Juige »

Tere

Valot näyttää yläasennossaanki niin lyhyelle, että ajattelin hieman säätää niitä

Kysymys kuuluu, onko yksinkertaisesti niin yksinkertainen homma että siitä päältä olevista valkoisista muovista valmistetuista kuusiokoloruuveista vääntämällä niihin pystyy vaikuttamaan, vai mistä tämän hienosäädön pystyy tekemään?
Onko kokemuksia?
-ei mopolla mahottomia-
Vw Golf Variant 1.6 16V -05 Pacific
User avatar
piritek
Posts: 109
Joined: 22.9.2005 20:43
Location: Oulu
Contact:

Post by piritek »

Niistä kahdesta kuusiokoloruuvista niitä saa korkeammalle. Kannattaa vaikka laskea montako kierrosta pyörittää ruuvia ja mihinkä suuntaan (vastapäivään/myötäpäivään), jotta saa alkuperäiset säädöt kohdalle tarvittaessa. Säätö on hyvä tehdä valot päällä ja vaikka seinää vasten, etteivät tule liian korkealle.

Katsastusmies suositteli (epävirallisesti), että kannattaa säätää valot siten jos näyttävät hieman liian alas niin säätää valot siten että valonkorkeudensäätimen 1 asennossa näyttää samaan kuin aiemmin 0-asennossa. Täten valojen säädön jälkeen 0-asennolla saa hieman kasvatettua valokeilan pituutta.
piritek.com
User avatar
DJDH
Posts: 1794
Joined: 31.7.2006 21:38
Location: Espoo

Post by DJDH »

Juurikin siitä. Sisempi on kaukovalolle, ulompi lähivalolle.
User avatar
Juige
Posts: 34
Joined: 29.5.2005 10:07
Location: Kempele

Post by Juige »

Hyvä juttu, kiitos paljon molemmille...
Nimittäin just lyhyiden valojen kans on ongelmia. Pitkien kans näkyvyyttä parannetaan kohta ff200 lisäpitkillä...
-ei mopolla mahottomia-
Vw Golf Variant 1.6 16V -05 Pacific
User avatar
Pasi Häkli
Posts: 5776
Joined: 13.7.2006 17:50
Location: Ulvila

Post by Pasi Häkli »

Eihän siinä erikseen oo säätöä lähi ja kaukovaloille? Saatan taas olla väärässä, mutta mun mielestä se toinen säätöruuvi säätää valoa sivusuunnassa ja toinen korkeussuunnassa... Se lyhdyn sisällä oleva heijastuspinta on yhtä puuta pitkän ja lyhyen heijastuspinnan kanssa.
Uncle Hank Fan Club
VW Touran 2.0TDI 2007
User avatar
Juige
Posts: 34
Joined: 29.5.2005 10:07
Location: Kempele

Post by Juige »

Joo näinhän se täytyy tottakai olla. Koko umpionhan siinä täytyy liikkua.
-ei mopolla mahottomia-
Vw Golf Variant 1.6 16V -05 Pacific
passat mtm
Posts: 39
Joined: 25.9.2005 23:08
Location: turun tienoo

Post by passat mtm »

Sais kyllä olla lähivaloille ja kaukovaloille ihan omat säätönsä.
Jos säätää niin että on hyvä lähivaloilla ni näyttää kaukovaloilla pitkin puidenlatvoja ja jos näyttää sopivasti kaukovaloilla ni on lähivaloilla ihan nenän edessä :evil:
Tämän vuoksi hommasin Hella:n apupitkät keulaan talviajaksi että olis valot niinku itse haluan 8)
Autoni on Passat -99 ja valot nuo 17,5 referenssillä...
yksinkertainen mut oon pärjänny
User avatar
Juige
Posts: 34
Joined: 29.5.2005 10:07
Location: Kempele

Post by Juige »

Voisko joku jolla on lisäpitkät, kattoa että mistä piuhasta on ottanu herätteen niille. Sinne pitkälle ja parkille menevässä johtonipussa on johdot numeroitu liittimen juuressa.
Mun ei tarvis erikseen mennä ostaan virtamittaria.
Kiitos!
-ei mopolla mahottomia-
Vw Golf Variant 1.6 16V -05 Pacific
dexta
Posts: 19
Joined: 30.11.2006 19:56
Location: Etelä-Savo

Post by dexta »

Ja säätöongelma, kolmoskoppafarmi, sähkönen korkeudensäätö kajuutan puolelta ja pitäs hieman saada perussäätöä säädettyä ylemmäs kun noi lyhyet näyttää aika lähelle.

Umpiot on mallia lyhyet laidoissa ja pitkät sisäreunoissa, muuta säätöä en oo löytäny kun yläreunassa reilunkokonen sorminkierrettävä ruuvi joka vaikuttaa vain sivusuunnassa.

Korjausoppaassakin on vaan hieno kuva semmosesta umpiosta missä on molemmat säädöt, ei paljon auta.
Clayman
Posts: 191
Joined: 3.2.2006 8:32
Location: Alavus

Post by Clayman »

^Vähä myöhässä, mutta kyllä sieltä umpion yläreunasta, ulkolaidasta löytyy säätöruuvi. Sitä pystyy pyörittämään isolla ristipääruuvarilla tai tasapäällä kampeamalla. Muistaakseni näkyy kun kattoo edestä päin. En tarkasti muista mutta kyllä sen hokaa kun hetken ihmettelee :)
VW Golf Variant 1.8 (AAM) -96
M-B C180A -93
dexta
Posts: 19
Joined: 30.11.2006 19:56
Location: Etelä-Savo

Post by dexta »

Clayman wrote:^Vähä myöhässä, mutta kyllä sieltä umpion yläreunasta, ulkolaidasta löytyy säätöruuvi. Sitä pystyy pyörittämään isolla ristipääruuvarilla tai tasapäällä kampeamalla. Muistaakseni näkyy kun kattoo edestä päin. En tarkasti muista mutta kyllä sen hokaa kun hetken ihmettelee :)
Thanks, pitää taas joku päivä kun sattuu innostumaan ni ihmetellä asiaa.
dexta
Posts: 19
Joined: 30.11.2006 19:56
Location: Etelä-Savo

Post by dexta »

Hah, löytyhä se ruuvvi ku otti silmän kättee ja katto.
Post Reply