Page 1 of 1
Vilkun relekkö?
Posted: 30.4.2008 10:08
by JyriT
Rupesi vilkun rele raksuttelemaan omia aikojaan.
Välillä esiintyy viiksestä käytettäessä, välillä ittekseen ajossa tai hätävilkkuja vilauttaessa.
Valot ulkopuolella tai kojelaudassa ei kuitenkaan pala.
Olisikohan rele tullut tiensä päähän?
Vinkkejä..
Posted: 30.4.2008 11:38
by maikki
rele tai viiksi. Parhaassa tapauksessa kuten omassa passatissa molemmat...
Posted: 30.4.2008 12:01
by JyriT
No voihan..
Onko tuo viiksi kuinka hankala vaihtaa? Vaatii ratin purun tietysti..
Taidan ensin kokeilla jos releen vaihto riittäisi.
Posted: 30.4.2008 20:11
by Markus V
mulla naputtaa kans jokin rele aina sillon tällön, mutta laiska kun oon niin en anna sen enempää vaivata, voikko sit kertoo mistä puran ja mitä että saan releen vaihdettuu, kiitos!

Posted: 1.5.2008 10:00
by maikki
Jos aloittaa helpommasta eli vilkunreleestä niin se on integroitu hätävilkkukytkimeen eli sen vaihtoon saa kulumaan max. 5min
Minulla passatissa viiksi meni rikki ja rupesi räpsyttämään relettä. Lomareissulla rele sitten kuoli, uusi tilalle marmoritiskiltä ja kun vieläkin räpsytteli niin viiksi vaihtoon. rele 36€ ja viiksi 80€+vaihtotyö.
Posted: 2.5.2008 7:12
by Tonttu
Asiaan liipaten on tuossa omassa kulkineessa ilmennyt nyt ajoittain sellaista, että kun laittaa vilkun päälle niin jää vilkku ko. suuntaan vaan palamaan, ei vilku. Jos painaa hätävilkut kerran päälle ja pois tai laittaa vilkun uudestaan niin yleensä lähtee vilkku taas toimimaan. Muutaman kerran tehnyt niinkin että kun on villku päällä niin vilkkuu hetken aikaa ja sitten jää palamaan... Olen ajatellut että vika ei voisi olla kuin vilkkureleessä tai ehkä hätävilkkukatkaisijassa? Onko kellään kokemusta samasta tai tietoa muuten?
Posted: 2.5.2008 9:37
by Micco
Tonttu wrote:Asiaan liipaten on tuossa omassa kulkineessa ilmennyt nyt ajoittain sellaista, että kun laittaa vilkun päälle niin jää vilkku ko. suuntaan vaan palamaan, ei vilku. Jos painaa hätävilkut kerran päälle ja pois tai laittaa vilkun uudestaan niin yleensä lähtee vilkku taas toimimaan. Muutaman kerran tehnyt niinkin että kun on villku päällä niin vilkkuu hetken aikaa ja sitten jää palamaan... Olen ajatellut että vika ei voisi olla kuin vilkkureleessä tai ehkä hätävilkkukatkaisijassa? Onko kellään kokemusta samasta tai tietoa muuten?
Vilkkurele ja hätävilkkukatkaisija on sama asia.

Vilkkurele on hätävilkkukatkaisijassa sisällä. Vaihtoon vaan.
Posted: 5.5.2008 20:32
by Tonttu
Heh, no niimpäs näyttää olevan. Eipä ole tullut ajateltua vaikka tuota konsolia on purkanut, että on samaa pakettia

No pitääpä käydä tiskiltä hakemassa uusi josko sitten alkaisi taas vikuttamaan. Kiitokset vain.
Posted: 6.5.2008 15:00
by DJDH
Mulla olis yks iv golf mallinen hätävilkkukatkaisin ylimääräsenä. Sopinnee myös 3b/g passat?
Posted: 17.5.2008 9:15
by JyriT
Noni, ny on rele vaihdettu motonetin tarvikereleeseen. Ei auttanut sitten mitään
Tuntus että jossain on joku liitos löysällä, kun räpyttelyä tuntus esiintyvän enemmän töyssyn jälkeen.
Mutta jatketaan tutkimista,
Posted: 19.5.2008 11:10
by maikki
vaihda vilkkuviiksi