Page 1 of 1
Kilihakka passatti
Posted: 25.3.2010 9:09
by ryynänen
Törmäsin
tuommoseen
kelpais!
E:linkki lyhennetty, MarkusK
Posted: 25.3.2010 9:30
by Pasi Häkli
Olisit nyt vähän lyhentänyt linkkiä

Voi olla ihan kiva passatti kyllä tommosella tekniikalla. Tommonen on suomessakin tehty, joskus FFP:n puolella siitä oli juttua.
Posted: 25.3.2010 10:56
by 1st
Pasi Häkli wrote:Olisit nyt vähän lyhentänyt linkkiä

Voi olla ihan kiva passatti kyllä tommosella tekniikalla. Tommonen on suomessakin tehty, joskus FFP:n puolella siitä oli juttua.
Mun työkaverilla on 3b sedan, mihin hän istutti tollasen 2.7Bt tekniikan. En tiedä onko sit useempiaki tehty?

Posted: 25.3.2010 12:09
by Pasi Häkli
Mulla olis semmonen mielikuva että se olis ollu farkku mistä ffp:llä oli juttua mutta voin muistaa väärinkin.
Posted: 25.3.2010 12:23
by Leroy
Mikäli oikein muistelen, niin Passatworldilla oli ketju vihreästä sedan 3b:stä 2.7 BT -tekniikalla, joka oli Suomesta.
http://www.passatworld.com/forums/showt ... p?t=234891
Kuvia/videoita ei näemmä enään ole..
edit: muistelinhan minä oikein..
Posted: 25.3.2010 13:30
by 1st
Pasi Häkli wrote:Mulla olis semmonen mielikuva että se olis ollu farkku mistä ffp:llä oli juttua mutta voin muistaa väärinkin.
voihan niitä olla useempikin, en ainakaan sitä työkaverin autoa löytänyt, kun tuossa pari tuntia ffp:tä selailin, voi olla ettei kirjoittele edes siellä..
Aikalailla suoraan kai se 2.7 menee sen vaparikutosen tilalle, näin niinkun mekaanisesti

Posted: 25.3.2010 14:04
by ryynänen
Pasi Häkli wrote:Olisit nyt vähän lyhentänyt linkkiä

Voi olla ihan kiva passatti kyllä tommosella tekniikalla. Tommonen on suomessakin tehty, joskus FFP:n puolella siitä oli juttua.
oishan tuota tietty voinunna vähän..
Paljonkohan lie tulis veroja tuommoseen pasuunaan jos saksan maalta hommais.
Posted: 26.3.2010 21:07
by Kari Salo
Mistähän tohon on tuo etupuskurin kromilista saatu?? Kenties tehty itse, vai onko noita jossain mallissa valmiina?
Posted: 27.3.2010 7:11
by jonneilari
No mutta eikö toi olis jo sama ostaa audi missä kaikki jo valmiina????
Posted: 27.3.2010 8:50
by Alkaline
kuka nyt audia haluaa jos on kunnon volkkari vaihtoehtona.
Posted: 27.3.2010 9:09
by ryynänen
Alkaline wrote:kuka nyt audia haluaa jos on kunnon volkkari vaihtoehtona.

NimenOmaan!
Muuten...oon tätä tiedustellut jostain jo kerran aikasemminkin, et saapiko noita sumareita ritilöineen jostain puljusta?? Jotka siis kävis tuohon 3b:n keulille..
Posted: 27.3.2010 13:11
by jonneilari
sehän siinä pointti onkii et se ei enää ole kunnon volkkari ku siihen pitää audin tekniikkaa ruveta säätää

Posted: 27.3.2010 16:02
by Pia
Eiku pointti on se et halutaan volkkari jossa on voimmaa!
Posted: 27.3.2010 16:11
by jonneilari
NII I sillo on sama ostaa se audi

Posted: 27.3.2010 17:19
by Leroy
Tekemisen riemu on korvaamatonta...ainakin niille, jotka sen taitaa. Ja noita 2.7bt-audejahan pyörii sitäpaitsi vastaan joka nurkalla, Passatteja harvemmin.
Posted: 27.3.2010 20:52
by Ramirez
Saako tollasen leimaan mitenkä?
Posted: 28.3.2010 7:43
by Hartsa
Ramirez wrote:Saako tollasen leimaan mitenkä?
Meinaakko pistää "projektin" uusiksi

Posted: 28.3.2010 8:38
by jonneilari
kyllä sen leimaan saapi ja varmaan aika helpostikkin...kaverit on laittanu tuplaturbo bimmereitäkii leimalle joskaan ei taida olla ihan ilmaista saada se leima
Posted: 28.3.2010 10:54
by dr_ink
jonneilari wrote:kyllä sen leimaan saapi ja varmaan aika helpostikkin...kaverit on laittanu tuplaturbo bimmereitäkii leimalle joskaan ei taida olla ihan ilmaista saada se leima
Nyt pyytäisin hieman tarkennusta. "varmaan aika helpostikkin".
Posted: 28.3.2010 10:57
by AjH
Ainoo "ongelma" taitaa olla teho, jos 2.8V6 on 193hv ja 2.7bT 184kW niin ei ihan riitä 25% säännöllä. Päästöt ei ole ongelma kun 2.7bT täyttää vaaditut päästönormit valmiiksi.
jonneilarin mainitsemat tt-bimmerit taitaa olla niitä vanhempia ysikytalun laitteita? Niissä on vähän helmpompaa se touhu.
Posted: 28.3.2010 13:00
by Ramirez
AjH wrote:Ainoo "ongelma" taitaa olla teho, jos 2.8V6 on 193hv ja 2.7bT 184kW niin ei ihan riitä 25% säännöllä. Päästöt ei ole ongelma kun 2.7bT täyttää vaaditut päästönormit valmiiksi.
Ellei sitten pysty käyttämään vertailukohtana W8 Passattia? Se tekniikka tosin tais tulla vasta 3BG koriin.
Hartsa: en halua itelleni mitään yli 10l satasella kuluttavaa autoa, muuten varmaan oisin ostanu ESVltä jonkun 'postiauton'
Posted: 28.3.2010 22:02
by Ramirez
Tuli muuten mieleen, että eikös ton tekniikan vois sitten laittaa myös V6 4motion golffiin?
Posted: 28.3.2010 22:08
by Micco
Moottori on hiukan vikaperin konehuoneessa golffiin asennettavaksi...

Taisi vanhemmat A6 2.7bitit olla 230hp moottorilla, joita sai noihin Passatteihin prosenttien puitteissa asentaa. S4:stä otettu kone olisi ollut liian tehokas. Itse moottoreissa ei muistaakseni ollut muuta eroa kuin softa.
Posted: 28.3.2010 23:47
by AjH
^ Näinhän se on, 230hp malliakin tosta tehty. Mitä hakusella löytyi aiheesta äkkiä niin jostain syystä ainakaan halpisvirilastuilla ei oteta samoja tehoja ulos noista eri versioista, olisiko jotain eroa kuitenkin jossain kohtaa olemassa.
En myöskään äkkiseltään löytäny mitään tietoa missä vaiheessa on facelifti koneelle tullu, lähinnä että mitkä normit täyttää. Tietysti 3BG W8 olisi verrokkina riittävä, mutta sitten pitää haalia W8 osaakin mikä taas maksaa lisää.
Mutta näillä tiedoilla siis vanhempi 230hp pitäisi olla heitettävissä keulille ihan lappujen voimalla. Ja helpoiten tietysti 2.8V6 kun jarrut ym on riittävät, mutta mihin tahansa 3B/G malliin tietysti sitten näitä verrokkiosia vaihtamalla.
Ei kuitenkaan varmasti mikään heittämällä valmis helppo juttu mutta tehtävissä.