Passat 3BG 1,9TDI -01 ongelmat

Kaikki tekniikkaan liittyvä
Post Reply
JoPePi
Posts: 2
Joined: 12.7.2012 22:34

Passat 3BG 1,9TDI -01 ongelmat

Post by JoPePi »

Morjes

Elikä Passatissa on kaksi ongelmaa, jotka häiritsevät ajoa.

1. Käynistyksen jälkeen moottori sammuu 2s jälkeen, tämän jälkeen autoa saa kauan sahata käyntiin. Ainoastaan kaasua painamalla samalla kun vääntää avaimesta käynnistyy. Huomasin myös seikan, kun keulan ollessa ylämäkeen näin tapahtuu ja yleensä auton seistessä yön yli. Kokeilin keula alamäkeen, ei ongelmaa?

2. Kiihdyttäessä joskus auto hävittää tehot ja kaasu pohjassa kulkee 120km/h. Ongelma häviää sammuttamalla auton vauhdissa ja taas toimii?

Hyviä neuvoja ja ehdotuksia odottelen. Ja kiitos vastaajille jo etukäteen.
JoPePi

VW Passat 3BG 1,9TDI -01
User avatar
Zeussii
Posts: 337
Joined: 24.11.2010 19:17
Location: Kerava

Re: Passat 3BG 1,9TDI -01 ongelmat

Post by Zeussii »

1. Veikkaan että jostain syystä nafta valuu takaisin tankkiin.

2. Ei kai vaan turbo takeltele? Tuleeko koodeja?
VW Passat 3BG 1.9 TDI -04
Citroen Xsara 1.6 Vtr -02
KTM EXC 250 -02
Kawasaki Z750 -12
Kulutus
-Mikk0-
Posts: 107
Joined: 16.9.2010 8:23
Location: Askola

Re: Passat 3BG 1,9TDI -01 ongelmat

Post by -Mikk0- »

2. Mulla teki tota kun oli ahtoputkessa reikä.. (10cm.)
Passat 2.0TDI BMT 2013
Ex.Passat Variant 4motion 2005
JoPePi
Posts: 2
Joined: 12.7.2012 22:34

Re: Passat 3BG 1,9TDI -01 ongelmat

Post by JoPePi »

Näin itsekkin olen todennut että jokin päästää polttoaineen takaisin tankkiin päin. Onko poltyoainepumpussa sitten joku rikki? Ja eikös tankissa ole poltoaineen siirtopumppu??? Pitää käydä lukemassa vikakoodit.
JoPePi

VW Passat 3BG 1,9TDI -01
User avatar
Zeussii
Posts: 337
Joined: 24.11.2010 19:17
Location: Kerava

Re: Passat 3BG 1,9TDI -01 ongelmat

Post by Zeussii »

Joo siirtopumppu on tankissa :)
VW Passat 3BG 1.9 TDI -04
Citroen Xsara 1.6 Vtr -02
KTM EXC 250 -02
Kawasaki Z750 -12
Kulutus
seppaa
Posts: 7
Joined: 18.10.2012 17:55

Re: Passat 3BG 1,9TDI -01 ongelmat

Post by seppaa »

Terve,

Itsellä Passat TDI 96Kw (AVF) 2001. Autosta hävisi tehot kiihdytettäessä yleensä viimeistään kolmosella 3500 r/min mennessä. Joskus tehot hukkuivat kutosellakin ajettaessa tasavauhtia, kun koneella oli rasitusta. Avaimesta virrat nollaamalla tehot tulivat takaisin.

No, yhtenä viikonloppuna sitten paneuduin asiaan. Ensin MAF vaihtoon, ei vaikuttanut millään tavalla. Sitten vaihdoin turbon paineen säätimen (n75), ei vaikutusta. Seuraavana turbo irti ja sen puhdistus, todettu toimivaksi peliksi. No, sitten vielä EGR:n ja pakosarjan irrottelin ja putsasin. Map-anturin puhdistelin. Ei vaikutusta. Vaihtelin parisen metriä alipaineletkuja. 20 tunnin jumppaamisen jälkeen kylmässä autotallissa oli pakko nostaa kädet ilmaan.Tässä vaiheessa olin itse selvillä, että vika on turbon säätökellossa, sähköjohdoissa tai alipaineissa. Sähköpiuhat näyttivät ehjiltä, alipaineiden uskoin olevan kunnossa..

Ajelin liikkeeseen, jossa auto piuhan päähän. Viesti oli "pressure control, negative deviation".
No, tunnin tekivät hommia liikkeessä ja ongelmana oli heikko alipaine. Näin jälkeenpäin tuon kyllä itsekin huomasin, mutta kun turbon kello kuitenkin sääti siipiä (kynä liikkui kaasua paineltaessa), niin oletin sen olevan kunnossa. Ei kuitenkaan näemmä toiminut riittävän ripeesti/koko säätöalueella.
mauri
Posts: 2
Joined: 7.2.2013 18:44

Re: Passat 3BG 1,9TDI -01 ongelmat

Post by mauri »

Jotenkin kuulostaa tuo aikaisempi viesti tutulta. Itse saman ongelman kanssa painin. Omassa pasunassa ei ole alavääntöjä oikein 1 ja 2 kun vielä turbo on mukana. Kyllä se jotenki kulkee mutta luulisi että power dieselissä olis enemmänkin vääntöjä. Sitten kuun se potkasee turbon pois pelistä niin voivoi...

Olen tullut siihen tulokseen että sen ahtopaine säätösolenoidin vaihdon jälkeen alipainepumppu ois seuraava kohde. Ja vois loogisesti ajatellakkin koska jarrupoljin kovenee parin pumppauksen jälkeen ja sitten saat hampaat irvessä painaa jos meinaat saada autoa pysähtymään. Onko teilä kokemusta että olis tämä tehottomuus ja jarrujen heikko toiminta jotenkin kytköksissä toisiinsa?

Sitten takaluukku tapasi mennä rikki kovilla pakkasilla. Ei mene lukkoon kaukosäätimella tai avaimella. Mittailtiin tuossa takakontin liittimet ja sitten sieltä missä sijaitsee ensiapulaukku. Todettiin että takalasin lämmitin toimii ja hälyytin mutta takalasin pyyhkijän moottori ja lukko ei saa virtaa yleismittarin mukaan. Sulakkeet on ok.
User avatar
JukkaA
VCF Member
Posts: 1917
Joined: 13.12.2005 21:30
Location: Savonlinna
Contact:

Re: Passat 3BG 1,9TDI -01 ongelmat

Post by JukkaA »

1. Testaa toimiiko siirtopumppu. Irroita suodattimen jälkeen letku ja valuttele virrat päällä läpöä vaikka limpparipulloon. Mittaa tuotto (litraa / minuutissa).

2. Katso vikakoodit! Katso vikakoodit aivan ekana ennen kuin lähdet etsimään mitään vikaa tai vaihtelemaan osia. Tää on hirveen vaikee ihmisillä ymmärtää, mutta se on todellakin halvin ja nopein retti. Seppaa -nimimerkin kirjoitus on oikein malliesimerkki asiasta!
Monkelo
Posts: 578
Joined: 15.7.2011 21:27
Location: Naantali

Re: Passat 3BG 1,9TDI -01 ongelmat

Post by Monkelo »

JukkaA wrote:Katso vikakoodit! Katso vikakoodit aivan ekana ennen kuin lähdet etsimään mitään vikaa tai vaihtelemaan osia. Tää on hirveen vaikee ihmisillä ymmärtää, mutta se on todellakin halvin ja nopein retti. Seppaa -nimimerkin kirjoitus on oikein malliesimerkki asiasta!
Ja tähän kun lisätään vielä nuo vagcom auttajat tai joku pikahuolto, ei jää vikakoodien hinnaksi kuin max 40e.

Sitä ennen omaa hölmöyttä vaihdetaan kaikki osat arpapelillä ja kun vika on vieläkin päällä tullaan kiukuttelemaan kalliita korjauksia tms. :)
EX Vw Passat 3BG Variant 1.8t (AWT) Trendline -01 2011-2016
mauri
Posts: 2
Joined: 7.2.2013 18:44

Re: Passat 3BG 1,9TDI -01 ongelmat

Post by mauri »

Onneks ei ollut kallis varaosa mutta pitääpä tarkentaa omaa tekstiä. Eli olen lukenut vikakoodit.
Charge Pressure Control: Positive Deviation
P1557 - 35-00 -
tätä se herjaa kun potkasee turbon pois pelistä.

Laitoin tuohon kuvan jossa on mitattuja arvoja. :buttrock

Image

Näitä samoja tekstejä löytää tältä foorumilta erolla vain että millon toisella auttaa maf-anturin vaihto, n75 vaihto jne.
Post Reply