Kyseessä -98 golf IV v5 2,3i
Climatronic antaa vikakoodit: 0318 Air Conditioner Pressure Switch
0510 Temperature Sensor – Dash Vent
Painekytkin on jo tilattu ja siinä ei sen kummempaa, mutta missähän mahtaa sijaita tämä lämpötila anturi?
Katselin climatronicin obd:lla reaali dataa ja näyttäis tuon anturin kohdalla -53C. Onkohan tuota anturia ollenkaan ja jostain tullut kummittelemaan vai?
Mites jos tuon climatronicin ohjauspaneelin vaihtaa, pitääkö se ohjelmoida jotenkin ?
Climatronic ongelma
Re: Climatronic ongelma
Käsittääkseni ongelman oikein niin "sisätutka" on säädin paneelissa näkyvän pienen (1cmx1cm) ritilän alla. Eräässä tapauksessani oli johto poikki... Nykyisessä uusin koko paneelin eikä ole tarvinnut erikseen ohjelmoida tms.
-
- Posts: 1
- Joined: 17.2.2015 19:39
Re: Climatronic ongelma
Nostetaas vanhaa topiccia. Mulla näyttää kans ton anturin lämpötilaksi jotain -53 astetta tai vastaavaa, ei kuitenkaan anna vikakoodia. (Eikä muuallekkaan ilmastointiin) auto-asennolla lämmittäessä puhaltaa jalkoihin ainoastaan, saa kyllä puhaltamaan ylös ja alas kun painelee puhaltamaan. Kysymys kuuluu: onko joku vaihtanut kyseistä anturia? Ja mistä saa halvimmalla koko paneelin jos täytyy ostaa? Ostin jo yhden käytetyn paneelin mutta siinä oli ihan sama vika.