Airbäggivalo

Kaikki tekniikkaan liittyvä
Post Reply
User avatar
Sami Jalonen
Posts: 3084
Joined: 18.3.2007 19:13
Location: Hyvinkää
Contact:

Airbäggivalo

Post by Sami Jalonen »

Eli irrooteltiin etupenkit tuosta pasuunasta, ja takasi laitettua sytty tuo airbagin varotusvalo.. Piuhat pitäis olla kiinni..? pitääkö käydä vikakoodi jossain kuittaamassa vai onkohan tuossa nyt oikeesti jotain vikaa..?
mla
Admin
Posts: 410
Joined: 3.1.2004 19:11
Location: Lempäälä

Post by mla »

Jos jonkin bägin piuhat käyttää irti kun avain on virtalukossa niin tulee vikakoodi bägeistä ja tämän jälkeen mikään bägeistä ei toimi ennen vikakoodin nollausta.

Jos tiedät että avain oli virtalukossa kun irroitit penkin niin vikakoodi on todennäköisesti siitä johtuva, mutta jos olet varma ettei näin käynyt niin sitten joku on pielessä ja vikakoodi tulee siitä.
VW Sharan -12 4Motion 2.0l TDI BlueMotion Highline
User avatar
Sami Jalonen
Posts: 3084
Joined: 18.3.2007 19:13
Location: Hyvinkää
Contact:

Post by Sami Jalonen »

avain ei käyny virtalukossa sillä aikaa ku bägiliittimet oli irti.. Täytyy käydä liittimet läpi..
User avatar
Pasi Häkli
Posts: 5776
Joined: 13.7.2006 17:50
Location: Ulvila

Post by Pasi Häkli »

Ne airbagien liittimet on älyttömän vikaherkkiä. ota liitokset auki ja laita takaisin kiinni, nollaa vika vaikka vag-comilla ja avot. Tuskinpa siellä mitään oikeaa vikaa on, jos on tommosen ropaamisen yhteydessä valo syttynyt.

3C mallin passatteihin ohitellaan kamppanjatouhuina niitä penkin airbagien liittimiä. Siis liitin pois välistä vaan ja johdot yhteen semmosilla sulatettavilla putkiabikoilla. Valmistajan ohjeiden mukaisesti.
Uncle Hank Fan Club
VW Touran 2.0TDI 2007
User avatar
Sami Jalonen
Posts: 3084
Joined: 18.3.2007 19:13
Location: Hyvinkää
Contact:

Post by Sami Jalonen »

Mites ku tuttu "mekaanikko" sano et ropaa liittimet läpi, ottaa akunkengän muutamaks minuutiks poies ni pitäis hävitä aimaki se valo näytöstä, nollaantuuko vikamuisti samalla..?
User avatar
Tero Häkli
Posts: 1723
Joined: 23.5.2006 2:24
Location: Nakkila
Contact:

Post by Tero Häkli »

ei omasta ainakaan lähteny ...
Vw LT -99 x 2
Nissan Almera -04
MB 210 -99
http://www.huoltis.fi" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
colour concept
Posts: 337
Joined: 15.9.2004 20:55
Location: Äänekoski / Siilinjärvi
Contact:

Post by colour concept »

Sami wrote:Mites ku tuttu "mekaanikko" sano et ropaa liittimet läpi, ottaa akunkengän muutamaks minuutiks poies ni pitäis hävitä aimaki se valo näytöstä, nollaantuuko vikamuisti samalla..?
Turvallisuus varusteiden vikavalot eivät saa nollautua millään kepuli konsteilla, vaatii nollauksen koneella.
Toi on muistaakseni ihan joku laki asia, tai joku sellanen.
BMW 320 Coupe
VW Vento
User avatar
Kemizti
Posts: 648
Joined: 14.6.2005 23:16
Location: Tanpere
Contact:

Post by Kemizti »

Itellä katosi airbägin valo, kun oli totaalivirratpois jonkin aikaa.. ja absit alko toimiin.. (ei siis pelannu, kun oli valo päällä, vika oli irtonaisessa anturikehässä joka korjattiin..)

Editiittiä: tosiaan kyseessä ABS:n valo eikä airbägin, niinkun tossa ylläolevassa sekavassa lauseessa kirjoitin..
Last edited by Kemizti on 24.4.2007 15:52, edited 1 time in total.
Octavia 2,0TDI Combi -06
User avatar
jmr
Posts: 1980
Joined: 26.12.2003 17:29
Location: Lahti
Contact:

Post by jmr »

Tosiaan Airbag-valo ei sammunut vaikka oli tunnin akunkenkä irti. ABS-valo sammuu kun vika on korjattu ja renkaat pyörähtää useamman kierroksen.
Audi A6
Ex: VW Golf III Variant 1.9 TDi '97 AHU
Post Reply