Kännykkäkeskustelua

Kaikki yleinen jutustelu
User avatar
miihkali
Posts: 933
Joined: 11.11.2003 9:07
Location: Siilinjärvi
Contact:

Post by miihkali »

Tänään sai vihon ja viimein uuven kommun (oli vähän toimitusvaikeuksia) ja kyllähän tuo vaikuttaa ihan asiapeliltä.
- miihkali from Kuopio-

TeeDeeIiiPaku & avo Bemu
User avatar
Sami P
Posts: 382
Joined: 6.3.2005 20:08
Location: Varkaus
Contact:

Post by Sami P »

Mulla Nokian N82.. Reilun viikon käytössä ja tyytyväinen olen ollut :wink: näppäimet on aikasta pienet iso sormisille mut kaikkeen tottuu :lol:
A4 Avant 1.8T 2005
User avatar
jmr
Posts: 1980
Joined: 26.12.2003 17:29
Location: Lahti
Contact:

Post by jmr »

Onko JukkaA tai joku muu koittanut: http://www.gizmoproject.com/ ja http://gizmo5.com/pc/
Audi A6
Ex: VW Golf III Variant 1.9 TDi '97 AHU
Osku.T
Posts: 1024
Joined: 20.1.2008 20:35
Location: Vantaa/Rovaniemi

Post by Osku.T »

itellä uusin communikaattori ja olen tyytyväinen.Ja kaapissa 5 eri puhelinta.Ostan uuden puhelimen joka vuosi.En tiiä mix teen niin,mut tää communikaattori on tosi kätevä.Monesti tännekki kirjotellu autosta ku jostaki sai vain vapaan wlanin.Monesti surffailen ku oottelen mammaa kaupasta tai töistä.Paras nokian puhelin on 6110 ostin sen uutena ja toimii vieläkin.
User avatar
Mika Viinikka
Posts: 1119
Joined: 13.11.2003 7:49
Location: Helsinki

Post by Mika Viinikka »

Mulla kanssa toi ysikymppinen. On ihan kiva mellakkapamppu, mutta yksi vika on. Ottaa näppäimet sisänäyttöön sen verran kiinni että jättää pienet jäljet. Näyttö menee vaihtoon, mutta joudun vähän itekkin maksaan, kun puhelin sai vähän kosteutta :evil: Meni takuut saman tien prkl. En tiä pitäskö vakuutusyhtiöstä kysästä saisko kotivakuutuksista uuden...
Volvo V70 ex.Passat variant 2.0tdi(BMP) dsg -07–>nettiautossa id. 9457807
Osku.T
Posts: 1024
Joined: 20.1.2008 20:35
Location: Vantaa/Rovaniemi

Post by Osku.T »

^Joo itellä sama homma ku jää jäljet sisänäyttöön.Pitäs vaan hommata autoon sille "telakka".Saako takuusta uuden näytön jos näppäimet jättää raanut näyttöön??Pitäsköhän kokeilla.Ja toi vakuutus juttu niin uskosin et menee sen piikkiin.
User avatar
Markku Duus
Posts: 369
Joined: 4.9.2006 17:03
Location: Kuopio

Post by Markku Duus »

Itsellä otti N95 kosteutta jossain vaiheessa, huolto ilmoitti että takuu meni sitten siinä... voi keleen kele. No, onneks vakuutusyhtiöstä tuli myöntävä päätös. Omavastuuhan siitä menee mutta saa edes jotain. Jos on laaja kotivakuutus niin pitäisi korvata, näin ainakin Pohjolassa.
VW Cross Touran 2.0 TDI -08 125kW
User avatar
Mika Viinikka
Posts: 1119
Joined: 13.11.2003 7:49
Location: Helsinki

Post by Mika Viinikka »

Kyllä sitä näyttöö ainaskin kantsii yrittää takuisiin. Se on kait alkupään sarja tyyppivika. Se vaan oli huvittavaa kuulla, kun korjaamolla sanottiin, että ei nokialla ole enään mitään tyyppivikoja. Mitäs ne sit on :D Sen takia kait vähän aikaa tökki toi commareiden saanti. Pitää kyllä koittaa vakuutuksista uutta. Ainoo vaan että vahinko sattu jo helmikuun alussa.
Puhelin vaan oli korjaamo reissulla n.3viikkoo ja nyt ollu käytössä maanantaista asti taas. Sisä näyttö kokonaan pimee, mutta muuten toimii. Sisänäytön vaihto oli jotain 90euroo. Se vielä toimi korjaamolle mennessä, mutta takas tullessa ihan pimee. Soitin, että mitä v*** ja sanoivat, että kun kosteus vaurio niin takuut meni ja näyttöö ei vaihdettu. No loppujen lopuksi tarjosi semmosta sopparia, että puhelin takas sinne ja ei tarvi työstä maksaa ja tulee vähän näytön hinnassa vastaan. Nokia kun ei maksa niille tuosta näytöstä mitään, kun on kosteus vaurio.
Korvaakohan vakuutus yhtiö vielä tuollasta, jota on kertaalleen jo korjattu ja vahingosta on kulunut kumminkin jo vähän aikaa? Ei täälä kukaan nokialla töissä oleva ottais tota ja korjais :wink: :D
Nyt huollossa on mun vara puhelin eli N70. Toistamiseen jo kuulokkeen vaihdossa...
Volvo V70 ex.Passat variant 2.0tdi(BMP) dsg -07–>nettiautossa id. 9457807
User avatar
Markku Duus
Posts: 369
Joined: 4.9.2006 17:03
Location: Kuopio

Post by Markku Duus »

Jos sait huollosta kirjallista palautetta mikä vikana, kannattaa se säilyttää. Itsellä oli että kosteusvaurio ja suositellaan uuden laitteen hankkimista. Tämä riitti vakuutusyhtiöön. Ja voihan sinne kertoa tai jättää kertomatta kaikkea... :wink:
VW Cross Touran 2.0 TDI -08 125kW
User avatar
JyriT
Posts: 456
Joined: 6.5.2006 8:56
Location: Järvenpää
Contact:

Post by JyriT »

Mä laitoin E90:sen molempiin näyttöihin semmoset suojamuovit samointein kun luurin sain. Hyvin on sillä nahkaläpyskällä mikä tuli luurin mukana irronnu rasvat sisänäytöstä. Buuttiajan jos tuosta sais lyhkäsemmäksi niin olisin tyytyväinen.
Passat 3BG variant TDI(1.9 AVF) Highline -04 "Pappatuning"
User avatar
Markku Duus
Posts: 369
Joined: 4.9.2006 17:03
Location: Kuopio

Post by Markku Duus »

Tänään tuli myöntävä päätös vakuutusyhtiöstä. Vakuutus korvasi N95:n nykyisen arvon miinus omavastuu, meni varsin mallikkaasti. Kyseessä siis laaja kotivakuutus.
VW Cross Touran 2.0 TDI -08 125kW
User avatar
jh79
Posts: 123
Joined: 30.11.2003 18:21
Location: Rovaniemi

Post by jh79 »

Sain eilen htc s730. Hyvältä vaikuttaa, mutta käytön kanssa vielä vähä opettelua...
Passat -03 2.0 Variant
User avatar
JyriT
Posts: 456
Joined: 6.5.2006 8:56
Location: Järvenpää
Contact:

Post by JyriT »

Jos joku etsii mobiiliplokkaukseen sopivaa sovellusta, tuli vastaan tämmönen: http://www.telewaving.com/products_2.html
Hinta näytti olevan $10, joten tuli moinen ostettua. Toiminta E90:sen kanssa ollut tähän asti ihan ok. Softa pelaa mm. itseylläpidettyjen Wordpress blogien kanssa yhteen.
Passat 3BG variant TDI(1.9 AVF) Highline -04 "Pappatuning"
henkka863
Posts: 114
Joined: 5.3.2007 22:02
Location: mäntsälä

Post by henkka863 »

ihmettelen kyllä ettei e90 sisänäppikseen ole saatu valoja.. huono pimeessä kirjotella.. :shock:
User avatar
Sami P
Posts: 382
Joined: 6.3.2005 20:08
Location: Varkaus
Contact:

Post by Sami P »

eikös siihen e90 saa napista valot päälle vai muistanko väärin
A4 Avant 1.8T 2005
User avatar
JyriT
Posts: 456
Joined: 6.5.2006 8:56
Location: Järvenpää
Contact:

Post by JyriT »

Saahan siihen. Meneevät päälle siitä vasemmanpuolesen "oma sovellus" napin yläpuolella olevasta napista. ( 1sen vasemmalla puolella) Ja kirkkautta voi säätää samasta napista kun pitää Chr-namiskaa pohjassa painellessa.
Passat 3BG variant TDI(1.9 AVF) Highline -04 "Pappatuning"
henkka863
Posts: 114
Joined: 5.3.2007 22:02
Location: mäntsälä

Post by henkka863 »

kappas.. ohjeitakin tietys vois lukea.. :oops:
User avatar
-ville-
Posts: 175
Joined: 6.4.2004 18:07
Location: Lahti

Post by -ville- »

Eilen tuli otettua käyttöön Nokian E51. Teki ensin mieli vaihtaa käytössä ollut E61 vaan päivitettyyn i-malliin, mutta suoraan sanoen vituttaa kyseisten mallien pop-port liitäntä. Se on kyllä kuulokkeiden kannalta ihan paskin liitäntä ikinä Noksun luureissa. Joten sitten päädyin E51-malliin jossa on tuki bluetooth-stereokuulokkeille. Jotka muuten tuli kanssa otettua testiin. Ja hyvin pelaa. Äänenlaatukin oli parempi kuin ajattelin ja akkukin tuntuu kestävän.

Itse puhelin eli toi E51 on myös varsin loistava. Ainoa mitä kaipaa on isompi näyttö ja täysi qwerty-näppis, mutta E90 tuntui niin rivon isolta farkkujen taskussa, että ei kehdannut sellaista ottaa käyttöön. :) E51 saa olla käytössä ainakin siihen asti kun mahdollinen E71 tulee joskus saataville. Jos siis joskus tulee.

Gizmo toimii hyvin, Live Messenger pelittää hyvin (perusnäppiksellä kirjoittelu kyllä on melkoista tuskaa), tekstitv pelittää... Netin selailu onnistuu varsinkin kun kääntää näytön. Pitää vaan ehkä laittaa softa joka kääntää kuvan automaattisesti kun käännän puhelimen. :) Ei oo pahaa sanottavaa. Ja kun noita erilaisia bluetooth-laitteita tulee käytettyä niin on kyllä hyvä, että bt:n saa päälle/pois suoraan *-näppäimestä. Ei tarvi suotta pitää sitä akkua syömässä koko aikaa.
VW Golf Variant 1.6 -00
kotka
Posts: 1245
Joined: 26.3.2007 21:50
Location: Kuopio

Post by kotka »

Nyt väistyi E65 ja tilalle tupsahti N95..
Navicoreenkin sain päivityksen, että toimii puhelimen omalla gps:llä..
Ihan mukava puhelin, mutta hieman lelun oloinen työkäyttöön..
Nettiselalu ja soittaminen onnistuu, s-postista ei vielä kokemusta..
(vw passat 3c 2,0 tdi dsg,highline, Maxboom ProStock 400W Sm1)
(vw g3, Maxboom semiUnl 1500W Sm1) <- myyty
pebe
Posts: 35
Joined: 19.10.2007 14:44
Location: Keski-Suomi

Post by pebe »

Mulla on nyt ollu noin pari viikkoa E90 duunin puolesta, tuntuu ihan helvetin isolta 6300 jälkeen joten mellakkapamppu on kyllä juuri oikea sana. Kätevä on, GPS on kiva lisä. Oisko jollain antaa jotain hyvää sivua missä ois jotain käteviä näppäinyhdistelmiä tms?

Pushmail on käytössä ja siihen oli 9300i mallissa kätevät pikanapit. Tästä en vielä löytänyt.
User avatar
jmr
Posts: 1980
Joined: 26.12.2003 17:29
Location: Lahti
Contact:

Post by jmr »

Audi A6
Ex: VW Golf III Variant 1.9 TDi '97 AHU
User avatar
AjH
Posts: 3160
Joined: 31.8.2006 14:36
Location: Nokia

Post by AjH »

Johan olikin vanhaksi päässyt aihe mutta kuitenkin.
Tässä pari vuotta takaperin tuli sitten vaihdettua hyvin palvellut 6670 Noksu E71 Noksuun. 6670 on tänä päivänäkin isäukolla käytössä eikä mitään vikaa ole ollut. Tai no kerran on joutunu akun irrottaan mutta muuten ei mitään vikoja.
Sama koskee tota E71 puhelinta jonka hankin, kunhan se alun muistikorttiongelma tuli huollossa kuntoon. sen jälkeen on tainnut kerran mennä laite jumiin niin että on joutu "akku - irrota ja kiinnitä" jumppaan. Ei huono kahteen vuoteen.

Tänään tuli sitten taas vaihtopäivä eteen, DNA kimppa tuli maksettua ja Saunalahti nyt tarjoaa tota ZTE Bladea ja Norppa+ liittymää rajattomalla mobiililaajakaistalla 6,90 euroa/kk. Ajattelin myydä ton Bladen kyllä pois, jos joku haluaa ostaa niin tarjouksia saa laittaa.
Aika halba nettikäyttö vs. DNA ja alle euron päivät vielä lisäks niin maks euron (0,99euroa tarkalleen kai) maksaa päivässä puhuminen.

Viime maanantaina kait alkanu toi Blade tarjous ja 17000 puhelinta oli jaettu Suomen Elisa Shopitteihin ja missä tota pakettia ny on myynnissä, keskiviikkona myivät jo ei-oota. Ilmeisesti Suomalaiset ostaa kun halvalla saa...
Seat Freetrack 4 TDI - Mazda 2 - Fiat Bravo HGT

MIG- ja TIG-hitsausta (musta/RST) harrastuksena. Esimerkiksi pako- ja ahtoputket jne.
User avatar
pronty
Posts: 64
Joined: 18.3.2010 21:30
Location: Lumijoki

Post by pronty »

Nokia 1611 Radiolinjan liittymällä :wink: Mitä sitä turhaan vaihtamaan?
Kale
Posts: 969
Joined: 23.4.2004 8:11
Location: Riihimäki

Post by Kale »

Huvikseen tuossa katselin, että UK:sta saisi Nokian C7:aa hieman edullisemmin kuin Suomesta. Puhelin on simmivapaa mutta pari muttaahan tuossa on. Saako tuohon suomifirmiksen eli lähinnä skandit kiinnostaa? Kyseessähän on siis kosketusnäytöllinen puhelin jossa ei ole qwerty-näppäimistöä. Laturit näyttäisivät olevan samat mutta kenties UK-laturissa on erilainen pistoke UK:n sähköverkon takia. Tuohon saa tietty adapterin ja latureita on nurkat muutenkin pullollaan.

http://www.nokia.fi/tuotteet/kaikki-puh ... okia-c7-00
User avatar
teesel
VCF Member
Posts: 134
Joined: 26.5.2010 12:58
Location: Leppävesi

Post by teesel »

Saako tuohon suomifirmiksen eli lähinnä skandit kiinnostaa?
Olen seuraillut pitkään jo noita C7 keskusteluja tuolla matkapuhelin-foorumin puolella. Ja tiedän, että yks ainakin on ostanut puhelimen englannista ja käynyt vaihdattamassa suomenkieliseksi sen. Ja tuossa oli kommenttia asiasta.

Itse tilasin eilen SL:lta tuon Nokian C7. Saas nähdä milloin tulee.

Ja tällä hetkellä ilmeisesti halvimmalla myy Ellos
Vw Passat Variant 2012 B7 1,6tdi cayc,
Kale
Posts: 969
Joined: 23.4.2004 8:11
Location: Riihimäki

Post by Kale »

Olinkin unohtanut Amazonin alv-erotuksen ja lisäksi euro sukeltaa puntaan nähden niin voi suosiolla haudata ajatukset UK:sta tilaamisen suhteen. 287 puntaa + ilmainen toimitus kuullosti nopeasti ajateltuna halvalta.

Expert myy kympin kalliimmalla kuin Ellos ja luurin saa samantien näppylään.

Kiinnostava puhelin tuo C7 mutta ehkä liian kallis pukin konttiin. C6:n ei houkuttele yhtään, tekeekö sillä edes mitään?
Post Reply