Passat 3BG Ohjaus

Kaikki tekniikkaan liittyvä
Post Reply
User avatar
BlackPassat
Posts: 169
Joined: 19.10.2008 22:41
Location: Oulu

Passat 3BG Ohjaus

Post by BlackPassat »

Eli auton ostin eilen, onkelmana on sen ohjaus joka on tosi jäykkä. Luulisi onjaustehostimessa olevan ytyä sen verran ettei tunnu niinkuin vanhalla ooppelilla ajelisi. Kun kääntää mutkaankin niin ratti ei palaudu vaan on itse ohjattava rattia toiseen suuntaan... Onkos kellään samaa? Auto 2005 2.0 litranen 137km ajettu. Määräaikaishuolto tehty 12tk sitte.
SledgeHammer
Posts: 19
Joined: 27.2.2007 21:39
Location: Herwood

Post by SledgeHammer »

Mites siellä on nestettä?
User avatar
BlackPassat
Posts: 169
Joined: 19.10.2008 22:41
Location: Oulu

Post by BlackPassat »

Nestettä oli hieman alle puolen välin, mutta kyselisin just onko se ihan normaali tossa passatissa vai onko siel pumppu huonossa kunnossa.
User avatar
Pasi Häkli
Posts: 5776
Joined: 13.7.2006 17:50
Location: Ulvila

Post by Pasi Häkli »

Mulla vähän samantyylistä vikaa. Normiajossa sitä ei kyllä huomaa lainkaan, mutta esim kaupan parkkipaikalla ruuvatessa rattia nopeasti suunnasta toiseen, niin meinaa olla pirun jäykkä. Tilanne korostuu tosi hyvin kun peruuttaa peräkärryn kanssa. Hitaasti rattia käännettäessä paikallaankin tehostin kyllä toimii, mutta nopeissa tilanteissa tehostin ikäänkuin pistää hanttiin. Eli jonkinlaista ohivuotoa ohjausvaihteen stefoissa ilmeisesti. Uusi ohjausvaihde on jotain luokkaa 700€ vaihto-osana.

Ohjauksen palautus ajossa kyllä toimii mulla ainakin. Niin ja auto 2001 ja kilsoja jotain 245tkm.
Uncle Hank Fan Club
VW Touran 2.0TDI 2007
paerikss
Posts: 215
Joined: 24.3.2005 19:36
Location: Lempäälä
Contact:

Post by paerikss »

Hammastankojahan näistä on mennyt yleisestikin. Yleensä alkaa hiljalleen ensiksi vuotaan sisäisesti, voi toimia kauankin ennenkuin lakkaa toimimasta tai vuotaa ulos.

Taitaa olla tosin osittain olla ominaisuus tuo jäykkyyys, jos omallani pyörittelee parkikksella paljon huomaa jäykistystä.

Tuota vuotoa voi todentaa nostamalla auto ylös ja ja kääntelemällä pyöristä, jos "lotisee" hammastangossa paljon on syytä epäillä vuotoa.

Jos ongelmaa esiintyy kannattaa ensiksi koittaa "parempaa" vaahtoutumatona nestettä esim Redlinen Power Steering Fluid jonka kaveriksi voi stefoja elvyttämään heittää Seal Saveria.
A4 Avant 1.8T, Passssssssat variant VR6 Exclusive, Golf II x 2, T-Bird & Kilocbr
___________________
www.jokesgarage.com
www.hakala-yhtiot.com
Post Reply