Passat 1.9TDI kasvanut kulutus ja vikatila

Kaikki tekniikkaan liittyvä
Post Reply
Damet
Posts: 5
Joined: 8.6.2009 0:06
Location: Seinäjoki

Passat 1.9TDI kasvanut kulutus ja vikatila

Post by Damet »

Morot!

EDIT: Mikähän mahtaa Passattia tällä kertaa vaivata, kun kulutus kasvoi noin litralla sen jälkeen kun olin vaihtanut autoon hydraulinostimet ja uudet öljyt? Kaikki tietääkseni meni niinkuin piti, auto lähtee samalla tavoin käyntiin ja tyhjäkäynti ei seilaa tms. Kerrottakoon nyt vielä, että kulutus oli aiemmin matka-ajossa 5,2ltr/100km. Nyt siis hörppii litraa enempi.
Kuinka tarkkoja ne nokka-akselin kiinnityspalat on tuosta momenttiin kääntämisestä, jos menikin liian tiukalle ja ahistaa, sen takia kulutus kasvanut? Onko kaukaa haettua? :wink:

LISÄÄ EDITTIÄ: Eli turbon puhdistuksen/egr:n tulppauksen jälkeen on vetojaki autosta löytynyt, mutta nyt se alkasi tekemään sitä, että menee vikatilaan kunnolla kiihdytettäessä. :shock: Homma palaa normaaliin ku kääntää virrat pois välillä. Mietin, että olisiko ahtopaineanturi saanut siipeensä tai N75 (jälkimmäinen ilmeisesti siinä jäähdyttäjän takana turbon lähellä?)? Jouduin turbon puhdistuksen jälkeen hiukan säätämään sitä akselia joka liikuttaa turbon siipiä, unohdin nimittäin sen suojalevyn välistä pois -> voisko tällä olla asiaan vaikutusta että menee vikatilaan. Oletan, että ahtaa liikaa..

Osaiskohan joku sanoa neuvoja? :roll:
***VW Passat Variant 1.9TDI Aut. Highline -98***
Damet
Posts: 5
Joined: 8.6.2009 0:06
Location: Seinäjoki

Post by Damet »

Kuinkakohan yleistä se on, että ahtopainesolenoidi (se mistä lähtee tanko) jumittaa, kun kaasuttaessa ei tanko liikkunut, mutta kasatussa turbossa ei tuntunut mitään ahdistusta vaikka liikutteli siipiä? Se vois olla myös tuo N75 mutta alipaine tuntuu letkun päässä solenoidille.

Tällasesta viasta näyttäs olevan miljoonasti juttua monessa paikassa ja kyllä onkin todella ärsyttävä selvitettävä/vika. Kun ei millään raaskisi osia huvikseen vaihdella.
***VW Passat Variant 1.9TDI Aut. Highline -98***
User avatar
AjH
Posts: 3160
Joined: 31.8.2006 14:36
Location: Nokia

Post by AjH »

Kello ei kyllä yleensä taida jumitella vaan vika on jossain muualla. Siivet sanoti jo putsanneesi, mutta saatko sitä kellon tankoa käsin liikkumaan?
Yliahtamiseen toi vikatila ainakin äkkiseltään viittaisi. Vagcomilla vois taas kerran tutkailla mitä siellä ahdoissa tapahtuu...
Seat Freetrack 4 TDI - Mazda 2 - Fiat Bravo HGT

MIG- ja TIG-hitsausta (musta/RST) harrastuksena. Esimerkiksi pako- ja ahtoputket jne.
Damet
Posts: 5
Joined: 8.6.2009 0:06
Location: Seinäjoki

Post by Damet »

Niin kelloksihan sitä kutsuttiinkin.. se tanko ei kyllä käsin liiku ku pari milliä max, senkin hädin tuskin. Täytyy varmaan ottaa vermeet vielä uusiksi irti ja tutkia paikat läpi. Jos ei korjaannu niin pitää varmaan koittaa päästä Vag-comille.
***VW Passat Variant 1.9TDI Aut. Highline -98***
User avatar
AjH
Posts: 3160
Joined: 31.8.2006 14:36
Location: Nokia

Post by AjH »

Kannattaa varmaan vielä irrotella ja tsekata ettei ole joku kökkö jossain välissä tai kasausvirhe tai jotain vastaavaa.
Muistaisin joskus hukkiksella varustettua kelloa käännelleeni ja se ei sormin mennyt mihinkään, mutta hukkiksen vivusta kun pihdeillä vähän väänsi niin sitten jo liikkui. Toiminnassa ei siis ollut vikaa mutta noin jäykkyyden vertailuksi. VNT toki on vähän eri asia, ja kelloissa on aina eroja myöskin.
Seat Freetrack 4 TDI - Mazda 2 - Fiat Bravo HGT

MIG- ja TIG-hitsausta (musta/RST) harrastuksena. Esimerkiksi pako- ja ahtoputket jne.
Post Reply